Грижа за разсада след пресаждането
Времето за пресаждането на разсада в градината настъпи. Грижите по него, разбира се, не приключват с това. За да получите добра реколта е необходимо да отделяте много време и грижа за младите растения и след като го засадите в градината. Какво да правите обаче, ако времето ви недостига? В този период младите растения се нуждаят от плевене, защита от прегряване и простудяване, подхранване и контрол на растежа...
Предлагаме ви няколко полезни съвета, които да ви помогнат в тази ситуация:
1. Подхранване
Тези от Вас , които подхранваха разсада от засяването на семенцето до пресаждането му в градината могат да не мислят за това поне около месец. Всички необходими вещества вече са дадени на растението. Все пак добре е да помислите за превантивно предпазване от болестите. На пазара се предлагат много продукти – конвенционални и биопрепарати, които са подходящи. Консултирайте се с нашите агрономи, те ще ви дадат полезен съвет, кой продукт да предпочетете.
2. Мулчиране
За да се спасите донякъде от проблемите, свързани с плевенето, можете да използвате мулчиране, като по този начин осигурите и допълнителна защита на кореновата система от екстремни температури. Това се прави с агрофибър, мъх или окосена трева, които се полагат след затопляне на почвата.
3. Капково напояване
Много е трудно да прецените кога и колко да поливате растенията ако не следите ежедневно състоянието на почвата. Но ако нямате време и възможност за всекидневно наблюдение капковото напояване е решението.
4. Временно засенчване на разсада
Непосредствено след пресаждането разсадът се нуждае от период на адаптация. За целта трябва да го предпазите от преките слънчеви лъчи, засенчвайки го първата седмица с подръчни средства. Трябва да направите така, че засенчването освен да предпазва от лъчите, трябва да осигурява и достъп на свеж въздух и проветрение. Добре е, тази конструкция да е подвижна. Не използвайте много плътни материали, защото така ще създадете парников ефект.
5. Защо в оранжерията се слагат съдове с вода?
Пластмасови варели или други съдове с вода се слагат в оранжерията, за да регулират големите амплитуди в температурата. През деня водата се загрява от слънцето и ако през нощта температурите паднат рязко тя отделя топлина, като по този начин затопля разсада.