Калдъръмчето – добре познато и обичано

28.04.2021
2021-04-28 08:47:00

Снимки: pixabay.com

Калдъръмчето е традиционно, познато и обичано цвете. Още през Средновековието цветето е разпространено в Европа и най-вече в Англия. Във времето на Хипократ са го използвали за лечение на рани, при ухапване от отровни змии и при безсъние.

Всъщност родът на калдъръмчето включва около 200 вида едногодишни и многогодишни сортове, включително и сукуленти. Родината на кълдъръмчето е Южна Америка.

То е едногодишно растение и неговото голямо предимство е, че е изключително издръжливо на засушаване. Калдъръмчето е от вида почвопокривни растения.

Стъблата и листата на растението приличат на игличките на иглолистните дървета и гъсто покриват земята. Те достигат дължина до 15-20 см. А ярките цветове – жълти, розови, червени, оранжеви, бели – образуват пъстър килим. Прекрасните му цветове ще ви радват дълго време от юни до октомври. Цъфтежът е обилен.

Калдъръмчето може да засеете в градината, където да оформите красиви флорални композиции или да го отглеждате в саксии на балкони и тераси.

Отглеждане

Всъщност калдъръмчето е много лесно за отглеждане. То не е претенциозно и ще ви зарадва с красивите си и ярки цветове.

КАЛДЪРЪМЧЕТО – ДОБРЕ ПОЗНАТО И ОБИЧАНО

Място

Калдъръмчето обича светлината, затова му изберете слънчево място в градината. То расте добре на открити слънчеви места и в лека полусянка. Ако го засеете на сенчест участък цветето ще цъфти много слабо. Добрата осветеност е единственото задължително условие за отглеждането на калдъръмчето.

Ако ще расте като стайно цвете, подходящи ще бъдат южните прозорци. Освен това то е и едно от най-предпочитаните цветя, които се засяват в балконски сандъчета или в саксии на терасите.

Температура

Калдъръмчето се развива по-добре на топло. Най-добре вирее при температура 20-26 градуса. Но ще издържи и по-високи температури.

Каква почва е подходяща за калдъръмчето?

То се чувства добре на пясъчливи почви, дори и бедни на хранителни вещества. Мястото трябва да е добре дренирано и сухо, без застой на вода.

Поливане

Добре е да поливате цветето регулярно. Калдъръмчето е вид сукулент и е изключително издръжливо на засушаване. Затова прекомерното поливане е вредно за него.

В съчетание с хладно време то може да доведе до развитие на гъбични заболявания. Иначе растението е устойчиво на болести и вредители. По-често трябва да поливате калдъръмчето само в горещите летни дни, когато почвата е изсъхнала много.

КАЛДЪРЪМЧЕТО – ДОБРЕ ПОЗНАТО И ОБИЧАНО

Подхранване

Това е едно от малкото цветя, които нямат нужда от подхранване. Нещо повече – то се чувства чудесно на по-бедни почви. Въпреки това, ако го подхраните с минерални торове 2-3 пъти през лятото, то ще цъфти обилно и пищно.

Засяване

Калдъръмчето може да се отглежда чрез засяване на семената директно в земята или чрез отглеждането на разсад. Семената за разсад се засяват през февруари – март.

Почвата трябва да бъде лека, влажна и рохкава. Можете да ги покриете с найлон, който един път дневно е добре да сваляте за малко. След 1-2 седмици разсадът ще поникне. След това е нужно той да бъде пикиран.

Засаждането на разсада на постоянно място в градината се прави, когато опасността от застудявания е преминала. Преди засаждането е добре 1-2 седмици да закалите разсада, като го изнесете навън.

Първо за по-кратко – 15 минути, като постепенно увеличавате престоя до 5-6 часа. Разсадът се засява на разстояние 15-20 см един от друг.

В нашия каталог ще намерите разнообразие от калдъръмчета. Можете да закупите разсад или семена. Агрономите ни, ще ви посъветват как правилно да се грижите за цветето. Сигурни сме, че ще останете очаровани от скромната красота на калдъръмчето.