Видове обработка на почвата: всичко, което трябва да знаете

17.07.2025
2025-07-17 11:53:00

Обработката на почвата е едно от основните мероприятия в селското стопанство. Тя бива няколко вида и се извършва през различните сезони. Според едни стопани, тя е нужна и полезна за почвата и осигурява добри условия за сеитба. 

В последните години обаче се налага и друго мнение, че обработката на почвата е ненужна и дори вредна, защото нарушава естествените процеси и намалява нейното плодородие. 

Нека обаче започнем от самото начало и разгледаме, в какво се изразяват основните видове обработка. 

Основна обработка: Оран и дълбочинно разрохкване

При оран се извършва дълбочинна обработка на почвата най-често с плуг. Целта е да се извади дълбочинния почвен слой, да се разрохква почвата, да се премахнат плевелите и да се подобрят физичните качества на почвата. 

Дълбочинната обработка на почвата се извършва с ръчни инструменти чрез обръщане с права лопата. 

Дълбочинното разрохкване се прави периодично на дълбочина до 80 см, като не се обръща почвения слой. 

Повърхностна обработка: Култивиране и брануване

Съществуват и плитки обработки на почвата. Една от тях е култивирането - почвена обработка, която се прави със специална машина наречена култиватор. 

Тя се прави на дълбочина 15 см и цели разрохкване на почвения слой на повърхността и премахване на плевелите. 

Брануването е още по-плитка обработка на почвата. То си извършва на дълбочина до 7 см и цели разрохкване на почвената повърхност. Най-често се прилага при разбиване на буци. 

Мулчиране за задържане на влага и потискане на плевели

Мулчирането или застилането става все по–популярно през последните години. То представлява покриване на почвения слой с мулч. 

Мулчът от своя страна, може да бъде от листа, дървесни стърготини, пясък, слама, компост и други. Много често се използва и трева или растителни остатъци, които след окосяване се накълцват на дребно и се връщат обратно на терена. 

Според привържениците на мулчирането, то има много предимства, след които са:

  • Задържане на влагата;

  • Предотвратяване появата на плевели;

  • Защита от резки температурни промени;

  • Укрепване на кореновата система на растенията;

  • Подхранване на почвата;

  • Предпазване от ерозия на почвата.

Директна сеитба и нулева обработка на почвата

Това е направление в земеделието, което застъпва идеята за безоранно градинарство и минимална намеса в естествените процеси, протичащи в почвата. 

То се нарича още щадящо или регенеративно земеделие. Според неговите привърженици, плодородието на почвата непрекъснато намалява и ако не спрем този процес скоро, няма да можем да отглеждаме храната си. 

Какви са най-общо неговите принципи? 

Почитателите му смятат, че почвата е една сложна система, която нарушава баланса и хармонията си, когато ние се намесим. Каква е целта на обработката на почвата? 

Както вече посочихме това е най-общо тя да стане рохкава и да се премахнат плевелите. Но след няколко седмици почвата отново сляга и трябва пак да бъде разрохквана. 

При безоранното земеделие, проблемът за борба с плевелите се решава чрез мулчирането, а почвата се поддържа рохкава и плодородна чрез покривни култури. 

Покривните култури са растения, които засаждаме след като сме прибрали реколтата. 

От една страна, засятите семена държат почвата рохкава, контролират плевелите и също така я обогатяват с полезни вещества. Примери за покривни култури са: ръж, овес, грах, просо, слънчоглед, елда, бобови култури и други.

Този метод е познат още и като директна сеитба. Тя се осъществява чрез професионална сеялка. 

Минимална обработка за запазване на структурата

Този вариант е нещо средно между двете крайни становища относно обработката на почвата. При него се запазват междуредовите и предсеитбените обработки. 

Почвата се обработва само на дълбочина до 25 см. Използва се директна сеитба и покривни култури, както и сеитбооборот. Това е вариант на плавно преминаване от единия към другия вид земеделие. 

Технологии за обработка на почвата при уплътнени почви

Уплътняването на почвата е сериозен проблем, пред който се изправят земеделските стопани. При него порьозността на почвите намалява и те стават сбити. 

Това от своя страна води до затруднена въздухо- и водопропускливост, което нарушава нормалното развитие на растенията. Причините може да са няколко, но най-често се касае за прекомерно утъпкване на почвата с тежка земеделска техника.  

Как да постъпим? 

Обикновено се прави дълбока оран за подобряване на проблема, но може да подходите и по друг начин – сеитбооборот. Точно засаждането на покривни култури ще помогне по естествен начин да се възстанови почвата и нейната рохкавост. 

Предимства и недостатъци на различните видове обработка

Всеки метод има своите предимства и недостатъци и към всеки трябва да се пристъпва в зависимост от характеристиките на съответния терен, земеделско стопанство, климатични условия и др. 

Всеки стопанин трябва да прецени за себе си, кой от двата метода е по-удачен за него. 

В последните години тенденцията безспорно накланя везните към органичното и щадящо земеделие, което уважава и се съобразява с естествените природни процеси, без да нарушава баланса и крехкото равновесие.