Градинската ружа – високата красавица

31.05.2021
2021-05-31 09:36:00

Снимки: Pixabay.com

Градинската ружа е атрактивно и красиво растение, което никога не остава незабелязано. Безспорно високото цвете, отрупано с цветове привлича вниманието върху себе си. То често се превръща и в акцент в градината. Идеално е за оформяне на граници, както и за цветни композиции. Предпочитано е и за букети.

Най-често ружата е едногодишно растение, но може да бъде и двугодишно и многогодишно. Този вид цветя обединяват около 60 сорта. Градинската ружа се култивира от древни времена. Била е позната в Древна Гърция и Древен Египет, заради своите лечебни свойства.

Градинската ружа достига височина от 30 до 120 см в зависимост от вида. Нейните цветове са камбановидни и достигат ширина в диаметър около 12 см. Те са събрани в издължено съцветие.  Цветовете могат да бъдат обикновени или кичести.

А цветовото разнообразие е огромно – от бяло до черно като преминете през всички цветове – розово, червено, жълто.... Цъфтежът започва от началото на лятото и продължава до неговия край. Ружата е устойчива на застудяване и засушаване и се отглежда много лесно.

Отглеждане

Ако не бързате и можете да изчакате ружата да разцъфти на втората година може да засеете семената й директно в градината през май-юни. В този случай до първите зимни студове ще са се развили само листните розетки и ружата ще разцъфти през следващата година.

В случай, че искате да се радвате на цветовете на ружата още през същото лято, ще трябва да отгледате разсад. Семената се засяват през януари-февруари. Отглеждането на ружа чрез разсад е по-сигурен и надежден начин, особено ако отглеждате двугодишен или многогодишен вид.

Начинът на засяването на семената, ако отглеждате едногодишен или многогодишен вид е един и същ, само че се прави по различно време.

Засяването на семената на едногодишните растения става в средата на зимния период, а разсадът се пресажда на постоянно място през май, като цъфтежът започва в средата на лятото. Засяването на многогодишните видове става през май, а разсадът се пресажда на открито през август-септември.

ГРАДИНСКАТА РУЖА – ВИСОКАТА КРАСАВИЦА

Подготовка на семената

Добре е семената на ружата да се накиснат за половин ден в топла вода (около 45 градуса). В резултат твърдата обвивка на семената ще омекне и те ще поникнат по-бързо. Препоръчваме ви да засеете семената в специални торфени саксийки.

При тях разсадът не се вади, а го засаждате директно в земята със саксийката, която впоследствие се разгражда. Добре е семената на ружата да засеете в такива саксийки, защото корените на цветето са много нежни и чувствителни и много често се повреждат при пресаждането на разсада.

Семената поникват при температура 18-22 градуса. Първият разсад ще видите след около половин месец. Ако отглеждате разсада в общ съд, когато се появят три същински листа трябва да направите разреждане.

Разстоянието между младите растения трябва да е около 2 до 3 см. След като поизрасте разсадът трябва да започнете да го закалявате като го изнасяте навън за по няколко часа на ден. Разсадът може да пресаждате на открито през май-юни без да го изваждате от торфените саксийки.

Подходящо място и почва

За ружата трябва да изберете добре осветен участък. На места с лека сянка тя също би растяла, но тогава цветовете й няма да са така ярки, а стъблата ще са по-къси. По-добре е да изберете глинеста почва, добре дренирана, богата на хумус.

Добрият дренаж е много важен, защото ако се задържа вода това е вредно за корените на ружата. Препоръчително е и мястото да е защитено от ветрове и течения. Най-често ружата се засява до огради като към тях се привързват високите стъбла.

Разсадът на едногодишните видове трябва да пресадите на постоянно място в средата на май, а многогодишните видове пресаждайте в градината през август-септември. За многогодишните и двугодишни видове може да засявате семената и директно в градината.

Подходящото време за това е през пролетта, в месеците април и май, когато опасността от застудяване е отминала. Направете малки дупки в земята, дълбоки около 3 сантиметра и във всяка от тях сложете 2-3 семена. Разстоянието между дупките варира между 25-50 см и зависи от сорта.

След това запълнете дупките с пръст и ги полейте. Ако се очаква застудяване покрийте засадените семена със защитен материал. А ако времето е топло първите поникнали разсади ще видите след половин месец.

След появата на трети, четвърти лист трябва да направите разреждане на разсада. Това означава в дупката да остане само едно, най-добре развитото растение.

ГРАДИНСКАТА РУЖА – ВИСОКАТА КРАСАВИЦА

Как да се грижим за ружата?

Градинската ружа се отглежда лесно, защото тя не е капризно растение. Нужно й е да я поливате регулярно, особено ако лятото е сухо. Почвата около растението е добре да се разрохква често, да се премахват плевелите и увяхналите цветове.

Преди да започне бутонизацията, специалистите съветват да се направи подхранване с минерални торове, в които има по-голямо количество азот. На порасналите стъбла им трябва опора, към която да ги привържете, за да не пострадат при по-силен вятър. Това е причината ружата обикновено да се засажда до огради.

Така тя е защитена от ветровете и може да се привърже към оградата. Ако искате да не я засаждате до ограда, може да забиете до нея кол и да я привържете към него.

В случай че искате едногодишната ви ружа да расте като многогодишна трябва след като прецъфти да отстраните всички цветоноси. Важно е да успеете да го направите до оформянето на семената.

Грижи след прецъфтяването

През есента след приключване на цъфтежа стъблата трябва да се отрежат до нивото на повърхността. Едновременно с това трябва да подхраните почвата и след това да мулчирате мястото. Подгответе растението за зимата като го покриете с изсъхнали листа, слама или смърчови клони.

Високата и красива ружа е чудесен вариант за вертикално озеленяване. Тя е предпочитана както в ландшафтния дизайн, така и при оформянето на флорални композиции. Ако сте решили, че е време да имате и вие ружа в градината, разгледайте нашият богат каталог. Сигурни сме, че ще откриете вашия вид.