Хибискусът - тропическа красота в градината

30.06.2021
2021-06-30 19:08:00

Снимки: Pixabay.com

Хибискусът или както е по-познат „китайската роза“ е изключително красиво цвете. То расте във формата на храст и цъфти с едри цветове в различни багри. Без да полагате кой знае какви грижи за него хибискусът ще Ви радва дълго време с красотата си.

Има различни сортове хибискус – някои са дървовидни, други са храсти или тревисти растения. Различните видове обаче са обединени от едно – всички цъфтят изумително красиво.

Хибискусът може да се отглежда и като стайно растение и като градинско. Когато го отглеждате като стайно цвете трябва да имате предвид, че някои сортове ако ги засадите в прекалено голяма саксия  ще пораснат много големи храсти, защото растат според отреденото им място.

Хибискусът е изключително непретенциозно цвете, което ще ви радва с красотата си дълго време почти без да полагате грижи за него. Въпреки че цветовете му траят кратко, той цъфти толкова обилно, че ако изгубите един цвят на негово място веднага разцъфтява нов. Важно е да не забравяте да премахвате прецъфтелите вече цветове.

Внимателно изберете мястото

Избирайте изключително внимателно мястото в градината, където ще засеете Вашия хибискус, защото по принцип те са дълголетни растения и могат да виреят на едно място до 20 години.

Мястото, където ще отглеждате хибискуса, трябва да е слънчево и защитено от ветрове, за да се чувства той добре. Оптималната температура за развитието му е 20-30 градуса. Дори и да има кратки периоди на застудяване или на по-горещо време те няма да навредят на хибискуса.

ХИБИСКУСЪТ - ТРОПИЧЕСКА КРАСОТА В ГРАДИНАТА

Поливане

Поливането на хибискуса зависи от времето. При високи температури той има нужда от регулярно поливане. Следете почвата да е влажна. Ако лятото е много горещо може да се наложи и всекидневно поливане. Но когато времето застудее поливките трябва да се намалят, защото ниските температури и повишената влажност са предпоставка за развитие на болести.

Почва

Хибискусът вирее добре на лека и плодородна почва. Тя трябва да е влагопропусклива и да е добре дренирана. За да се ориентирате по-лесно каква е подходящата почва за хибискуса тя е такава, каквато е добра за розите.

Ако в двора ви има място, където розите се чувстват чудесно, то то ще е подходящо и за хибискуса. Много градинари съветват даже те да се засаждат заедно.

Засаждане

Хибискусът се засажда през пролетта, около втората половина на месец май, когато опасността от измръзване отмине. Така през лятото хибискусът ще укрепне и ще се развие добре.

Важно е да осигурите добър дренаж на почвата. Ако ви се наложи да засеете хибискуса през есента ще трябва да го мулчирате и защитите за зимата. 

ХИБИСКУСЪТ - ТРОПИЧЕСКА КРАСОТА В ГРАДИНАТА

Подхранване

Хибискусът има нужда от подхранване, особено ако го отглеждате в градината и той е голям храст. От юни до септември е добре да го подхранвате с минерални торове с високо съдържание на фосфор и азот.

През този период торенето се прави два пъти в месеца.  През есента е добре да подхраните с торове с високо съдържание на калий. 

Цъфтеж

Хибискусът цъфти от края на юни до началото на октомври. Красивите му цветове живеят кратко, но характерното за него е, че цъфти изключително обилно. След като единият цвят увяхне веднага разцъфтява друг. Така той винаги е отрупан с цветове и ще ви радва с красотата си.

Резитба

Тя е изключително необходима за цветето. То вдървесенява затова е важно да започнете да го оформяте от рано. Освен това подкастрянето е добре за растението, защото стимулира образуването на нови пъпки. Добре е да направите резитбата след цъфтежа.

ХИБИСКУСЪТ - ТРОПИЧЕСКА КРАСОТА В ГРАДИНАТА

Подготовка за зимата

Надземната част на хибридния хибискус есента умира и затова трябва да се отреже. След това храста се полива и се загърля високо. Ако зимите в региона на студени, то добре е да го мулчирате.

Някои градинари изкопават хибискуса, пресаждат го в саксия, която прибират на тъмно и хладно място за зимата. А през пролетта отново го засяват.

Ако сте изкарали през лятото Вашия хибискус, който отглеждате като стайно растение преди да го приберете за зимата ще трябва постепенно да го аклиматизирате. Прибирайте го за няколко часа в помещението и след това отново го изкарвайте навън и така в продължение на седмица.

Болести и вредители

По принцип хибискусът е устойчив на болести и вредители, но все пак редовно проверявайте цветето за  листни въшки, трипси, белокрилки и други насекоми. От болестите най-често се среща хлорозата.

В нашия сайт ще намерите изключително красиви сортове. Най-впечатляващ в каталога ни е гигантският хибискус Kopper King, който ще ви удиви с размерите си. Ще ви харесат и синият, розовият и виолетовият сорт, които предлагаме.

На вашите въпроси за отглеждането на хибискуса ще отговорят нашите агрономи, които ще ви консултират и относно подхранването и лечението, ако се налага.