Хостата – красива и лесна за отглеждане
Снимки: Pixabay.com
Хостата е невероятно красива и същевременно много лесна за отглеждане. С нея биха се справили дори начинаещи градинари. Освен това много от сортовете са толкова ефектни, че можете да ги превърнете в акцент в градината си.
Все пак е важно да знаете някои особености при отглеждането на хостите. Хостата е многогодишно растение и неговият акцент са оригиналните му листа. Има изключително разнообразие от видове хости с невероятно интересни листа.
Тяхната форма, цвят и фактура са различни. Не по-малко красиви са и цветовете й, които са с издължени съцветия. За да се радвате на ефектна и привлекателна хоста трябва да й осигурите нужните условия за развитие.
Тя обича влага и сянка, но също така понася добре и засушаване. В природата хостите растат край ручеи, реки и по планински склонове. Добре е да го имате предвид, когато избирате подходящото място за Вашата хоста в градината.
Място
Хостите могат да се отглеждат в саксии или в градината. Те не се страхуват от студа и не изискват много грижи, затова и са много предпочитани в ландшафтния дизайн. Хостата може да расте на едно място без пресаждане около 20 години, затова много внимателно избирайте мястото в градината, където да я засадите.
Хостата вирее най-добре на полусенчесто и защитено от вятър и течение място. Може да я засеете на северната страна на къщата или около езерце.
Но е важно да имате предвид следното – колкото по-пъстра и оригинална е окраската на листата, толкова повече слънце ще е необходимо на този сорт, за да покаже истинската си красота.
Ако слънчевите лъчи не й достигат, то хостата може и изобщо да не покаже ярката си окраска, а листата й да останат просто зелени. Затова пъстрите хости засаждайте на места, където сутрин и следобяд са осветени от слънцето, а наобяд са засенчени.
А сортовете хости, които са със синкави листа спокойно може да засадите на сенчести места, на тях са им необходими само 2 часа слънце. Колкото по-дебела е сянката, толкова по-бавно расте хостата, но в същото време листата й са по-големи, а самият храст е по-висок.
Почва
Хостите обичат влажна, богата на хумус, неутрална или леко кисела почва. Много е важно да е добре дренирана.
Време на засаждане
Най-подходящото време за засаждане на хостите е през пролетта – края на април, началото на май, когато опасността от измръзване е отминала.
Освен това хостите могат да се засаждат и в края на август до средата на септември. При по-късно засаждане хостите могат да не успеят да се вкоренят добре преди настъпването на студовете.
Засаждане
Хостите се засаждат в дупки, които трябва да са с 2-3 см по-дълбоки от тези, в които са растяли досега растенията. След засаждането – полейте обилно. Ако ще засаждате хостите в група, разстоянието между тях трябва да е около 30-80 см, взависимост от сорта.
Грижи
Много е важно навреме да поливате хостата, почвата около нея трябва да е винаги влажна.
Важно: Поливайте при корените. Внимавайте да не попадне вода върху листата на хостата, защото те се повреждат и стават привлекателни за такива вредители като охлювите и плужеците.
Най-добре е да поливате хостите преди обяд или вечер, защото ако попадне вода върху листата, слънцето може да предизвика изгаряне. Поливането през деня може да става само в облачно време.
Докато хостата е млада (до 3-4 години) трябва внимателно да плевите мястото около нея. Когато храстът порасне достатъчно това няма да е необходимо.
Подхранване
Препоръчваме ви да използвате специалния ни биохумус за широколистни и цъфтящи декоративни растения, това е течен многокомпонентен естествен тор, предназначен за подхранване на всички растения. Получен е от отглеждането на калифорнийски дъждовни червеи.
Влияе на правилния растеж и развитие на растенията. Той осигурява необходимите хранителни вещества и подобрява състоянието на растенията. Изключително ефективен при отглеждането на декоративни зелени и цъфтящи растения. При отглеждане на цветята в саксии, той обогатява субстрата с органични вещества.
След края на цъфтежа цветоносите се отстраняват, за да не стане рехав храста.
Подготовка на хостите за зимата
През септември започва подготовката на хостите за зимата. Това е и подходящото време за разсаждане на хостите. Задължително e това да стане до средата на септември, за да имат време да се вкоренят добре до настъпването на студовете.
Преди зимата, когато листата на хостата пожълтеят, цялата надземна част се изрязва. Така ще отстраните и евентуалните вредители. По принцип хостите не се нуждаят от допълнителна защита за зимата, макар че много градинари мулчират земята около хостата, за да се съхранят хранителните вещества в почвата.
Освен че ще краси градината ви листата на хостата може да използвате и в аранжировката на красиви букети. Хостата е изключително предпочитана в ландшафтния дизайн. Причината е че освен че се отглежда лесно и е красива, тя успешно се съчетава с всякакъв вид цветя. С нея чудесно се оформят бордюри или граници.
В нашия каталог ще намерите изключително разнообразие от хости. Ние предлагаме и нови и много оригинални сортове. За да ви покажат обаче те цялата си красота трябва да знаете точно как да се грижите за тях. Точно затова на Ваше разположение са нашите агрономи, които ще ви дадат полезни съвети.