Нейно величество - ряпата

26.04.2021
2021-04-26 10:31:00

Снимки: Pixabay.com

Един от най-старите зеленчуци – ряпата, уж е добре позната и отглеждана у нас, но като че ли не присъства така често на трапезата ни. Това обаче е грешка, която е добре да поправим. Защото ряпата е изключително полезна за здравето ни.

Тя съдържа много витамини, микроелементи, които подобряват чревното и сърдечното здраве. Интересно е, че полезни са не само плодовете й, но и листата. Освен това тя действа детоксикиращо за организма.

Ползите й се дължат на съдържащите се в нея: фибри, витамин С, витамините В6 (пиридоксин) и В9 (фолиева киселина), както и на микроелементите желязо, калий, натрий, манган и мед.

Най-добре е, разбира се, ако имаме възможност сами да отгледаме този полезен зеленчук в градината си. Това не е толкова трудна задача. 

Какво трябва да знаем накратко:

  1. Засаждане: Семената на ряпата се засаждат на открито веднага след като се стопи снега, ако искате да отгледате ряпа за лятна консумация. А ако искате да я съхранявате за зимата трябва да засеете семената през юли или първите дни на август. За разсад семената на ряпата се сеят в средата на март, а на открито разсада се пресажда в средата или до края на май.
  2. Светлина: ряпата обича добре осветени места.
  3. Почва: вирее добре на лека глинеста, неутрална почва
  4. Поливане: Поливайте ряпата обилно и системно. Като ориентир – 1-2 пъти на 7 дена. Добре е да правите това рано сутрин или след залез слънце. 
  5. Подхранване: През целия вегетационен период ряпата трябва да се подхранва 1-2 пъти. Използвайте органични или минерални торове. 

НЕЙНО ВЕЛИЧЕСТВО - РЯПАТАВидове репи

Освен различни сортове – бели, червени, черни и т.н. Репите се делят и спрямо периода на узряване. 

Следователно видовете, на които ги разделяме са следните няколко :

Ранни - узряват за 40-60 дни
Средни - узряват за 60-90 дни
Късни - узряват за повече от 90 дни.

Отглеждане на разсад

Ако сте решили да отгледате разсад, трябва да засеете семената на ряпата 6-8 седмици преди планираното засаждане в градината. Преди да засадите семената е важно да ги дезинфекцирате, тъй като 80% от болестите се предават чрез посевния материал. 

Щом поникнат семената е добре да преместите разсада на по-хладно място – при температура 5-15 градуса. Подходящ за случая е остъклен балкон или тераса. Започнете да закалявате разсада около месец преди засаждането му на постоянно място. 

За целта го изнасяйте навън като постепенно увеличавате времето, което престоява там. Когато разсадът може да остане навън целодневно, вече може да го засадите в градината.  

Пикирането не се препоръчва, защото ряпата е много чувствителна към пресаждането. Затова внимателно ги пресадете в градината, като оставяте между репите разстояние от около 30 см.

Засаждане директно в градината

Много градинари предпочитат да засаждат ряпата директно в градината. Кога да засеете семената зависи от това кога желаете да берете узрелите кореноплоди. Семената на ряпата се засаждат на открито веднага след като се стопи снега, ако искате да отгледате ряпа за лятна консумация. 

А ако искате да я съхранявате за зимата трябва да засеете семената през юли или първите дни на август. Семената поникват и при температура от 2 до 5 градуса, а ако дневната температура на въздуха достигне 18 градуса те ще поникнат за 3 дни.

Каква е подходящата почва за ряпа?

За отглеждането на ряпата е идеална неутрална лека глинеста почва. Преди да засадите ряпата трябва добре да подготвите мястото. Имайте предвид, че добри предшественици на ряпата са доматите, картофите, бобовите култури и краставиците. 

Не бива да засаждате ряпата на места, където преди това сте отглеждали – зеле, репички, дайкон, хрян, кресон – тъй като те страдат от едни и същи болести и вредители.

НЕЙНО ВЕЛИЧЕСТВО - РЯПАТА

Как да поливаме?

Ряпата е влаголюбива култура и затова е важно да я поливате обилно и системно и особено в случай на суша. Средно ряпата се полива 1-2 пъти на 7 дни. Ако на ряпата й липсва вода нейните вкусови качества се влошават. 

Затова бъдете внимателни с поливките и не ги пропускайте. Но в момента, когато кореноплодите достигнат нужния размер трябва да съкратите поливките, за да не се нацепят. 

Препоръчваме поливането да става рано сутрин или след залез слънце. Не е добре да поливате младите растения със студена вода. Добре е да напълните голям съд и да го оставите в градината. 

Така водата ще престои и ще се нагрее от слънцето. Поливайте с нея. Използвайте лейка с гъсто сито, когато поливате малките репи. Вече, възрастните растения, спокойно можете да поливате с маркуч.

С какво да подхранваме?

По време на вегетационния период трябва да подхраните репите 1-2 пъти. За това е най-добре да използвате минерални торове или органични такива. 

Много градинари твърдят, че ряпата реагира много добре на дървесна пепел. Затова преди да засеят репите разпръскват пепел по мястото и след това го обръщат заедно с нея.

Как да съхраняваме ряпата?

Ако сте решили да отглеждате ряпа за зимно съхранение трябва да я засеете юни-юли. Събирането на реклотата трябва да става в сух слънчев ден. Трябва много внимателно да изваждате репите като внимавате да не ги повредите. 

Наранените репи не биха могли да се съхраняват дълго време, защото загниват. Репите трябва да се изчистят добре от пръстта. Заровете ги в съдове със сух пясък и ги съхранявате при температура 0-3 градуса. 

Най-добре е да консумирате ряпата прясна. Най-често тя присъства на трапезата във вид на салата, комбинирана с други съставки. Може да пиете и сок от ряпа или да я сготвите на супа. Каквото и да изберете непременно включвайте ряпата в менюто си по-често, защото тя е изключително полезен зеленчук. 

В нашия сайт и в магазините ни ще намерите разнообразие от различни сортове репи, които да засеете в градината си. Нашите агрономи, ще отговорят на въпросите ви, свързани с отглеждането им и ще ви консултират как да получите богата и вкусна реколта.