Алабашът – полезният зеленчук
Снимки: Pixabay.com
Алабашът незаслужено не присъства често на трапезата ни. На външен вид и на вкус той се доближава до ряпата, но без нейната пикантност. Той дори леко сладни. Някои хора оприличават вкуса му на този на зелето.
Познати са два вида – единият с лилав, а другият със зелен цвят на кората. Оказва се, че зеленият съдържа повече полезни вещества от неговия лилав събрат.
Алабашът е изключително полезен за организма ни. Той съдържа много витамин C. Освен това е богат на витамин A1, фолиева киселина, витамините B1, B2 и B6. Добър източник на минерала калий, както и на други минерали.
Много хора смятат, че алабашът всъщност се вади от земята, но това не е така. Кръглата глава, която всъщност се консумира, е израстък на стъблото.
Ако решите да отгледате в градината си този зеленчук, смело се захващайте за работа, защото всъщност той е много лесен за отглеждане и не е претенциозен.
Място
Алабашът обича слънчево място, с юго-източна или южна ориентация. То трябва да е защитено от ветрове и течение. Ако спазвате правилата на сеитбооборота добри предшественици на алабаша са картофите, тиквата, морковите, доматите и бобовите култури. Не засаждайте алабаш там, където преди това сте отглеждали култури от семейство Кръстоцветни.
Почва
Всъщност вкусният зеленчук вирее практически на всякакъв вид почва без кисела и изтощена. Оптималните граници на pH са 6,7-7,4.
Поливане
В началото младите растения, засяти в градината, се поливат на всеки 2-3 дена. След като се прихванат добре поливките могат да се разредят на един път седмично. Поливайте често през лятото ако температурите са високи и няма валежи.
Когато се оформят главите и започнат да нарастват поливките трябва да се засилят отново. Ако на алабаша му липсва вода, той губи от вкусовите си качества.
Торене
Специалистите препоръчват подхранването да е три път в сезон. Първият път е когато се развият два същински листа на разсада. Вторият път – две седмици преди пресаждането в градината. И третия път се слага тор в дупките, преди разсаждането на разсада.
Отглеждане
Алабашът може да се отглежда чрез разсад или чрез директна сеитба. Ако решите да отгледате разсад трябва да засеете семената пет седмици преди времето, когато предвиждате да го засеете в градината.
За получаването на ранна реколта семената се сеят за разсад в оранжерия в средата на март и тогава ще можете да берете алабаш в началото на юни.
Отглеждане на разсад
След като засеете семената ги покрийте със стъкло и ги поставете в помещение с температура около 20 градуса. Веднага щом семената покълнат, може да махнете стъклото. След това пренесете разсада в помещение с по-ниска температура – до 8 градуса. След 10 дни установете температурния режим в порядъка на 17-18 градуса.
Разсадът на алабаша понася пикиране. Затова то трябва да се направи при развитието на първи същински лист. След пикирането температурата, при която се отглежда разсада, трябва да е около 20 градуса, но след няколко денонощия да се намали до 17 градуса.
Две седмици преди да засадите разсада в градината трябва да започнете закалителни процедури. За няколко часа изкарвайте разсада навън и после отново го прибирайте, като постепенно увеличавате часовете, които прекарва в градината.
Разсадът се засажда в градината, когато са формирани пет-шест листа.
Грижи за алабаша
Алабашът формира главата на стеблото, когато се развият 7-8 листа. След това тя започва бързо да нараства. В този период е важно да поливате редовно растението, да го плевите и да разрохквате почвата около него.
Прибиране на реколтата
Алабашът, който е засят през пролетта, се прибира, когато узрее и може да се съхранява в хладилник не повече от две седмици. А този, засят през юни и юли, узрява във време, когато температурите са по-ниски.
Узрелият алабаш трябва да достигне диаметър 8-10 см и тегло 90-120 грама. Ако алабашът презрее той ще загуби вкусовите си качества.
Откъснатият алабаш се съхранява за зимата в сандъчета с пясък в помещение с температура окола 0 градуса и влажност на въздуха 95%. При такива условия алабашът може да се съхранява около 5-8 месеца.
В нашия каталог ще намерите семена на алабаш, които може да засеете в градината си. Нашите агрономи ще ви помогнат с полезни съвети при отглеждането на вкусния и полезен зеленчук.