Дипладенията – капризна, но много красива
Снимки: Pixabay.com
Дипладенията е увивна лиана, която е родом от Централна и Южна Америка. Според ботаниците този вид обединява около 120-190 вида, сред които има и едногодишни и многогодишни растения.
Дипладенията обикновено се отглежда като стайно растение и е изключително претенциозна относно условията, при които вирее, и грижите, които полагате за нея. Но красотата, с която цъфти, оправдава всички нейни капризи.
Описание
Дипладенията е пищно цъфтяща увивна вечнозелена лиана, която се характеризира с бърз растеж. Листата й са тъмнозелени и гланцирани, с леко овална форма.
Когато отглеждате дипладенията у дома може да я оставите да бъде пълзяща лиана или да я оформите като храст. Цъфти с много красиви цветове, чиито багри могат да бъдат бели, розови, червени или малинови.
На възрастно растение могат да разцъфтят едновременно до 80 цвята и при това ще ви радват с красотата си повече от седмица.
Осветеност
За да се развива добре Вашата дипладения и да цъфти с красиви цветове трябва да ѝ създададете условия, подобни на тези в естествената ѝ среда. Що се отнася до светлината дипладенията се нуждае от голямо количество светлина, за да покаже пълната си красота.
Най-добре тя вирее на прозорци с източна или западна ориентация. Също така дипладенията може да поставите и на южен прозорец, но тогава ще трябва да имате грижата да затъмнявате в часовете с най-силното слънце, защото преките слънчеви лъчи могат да навредят на листата й.
Температурен режим
През зимата е добре да оставите дипладенията в хладно помещение (от 12 до 15 градуса), а лятото я пренесете на по-топло (от 18 до 26 градуса). Ако в помещението през лятото става по-топло от 26 градуса, не се притеснявайте, това няма да навреди на цветето.
Даже, напротив, тогава цветовете му ще са по-наситени и ярки. Растението има нужда от свеж въздух и затова ще се наложи да проветрявате често стаята, където сте поставили вашата дипладения. Но същевременно трябва да предпазите цветето от течение.
Много често през лятото повечето стопани изнасят лианата на терасата, балкона или в градината. В този случай трябва да изберете слънчево място, защитено от преки слънчеви лъчи, течение и вятър.
Резитба и привързване
Тъй като дипладенията е увивна лиана не забравяйте, когато я отглеждате в домашни условия, да й осигурите опора, към която да я привържете. Опората трябва да е поне 1 метър по-висока от възрастно растение. Освен това не забравяйте и резитбата, която също е важна. Дипладенията расте бързо и скоро ще увие опората.
Поливане
Както и другите растения, които са родом от тропиците, дипладенията има нужда от регулярно и обилно поливане. Овлажнявайте почвата, когато тя изсъхне на дълбочина 10-15 мм. За поливане, което средно е два или три пъти седмично, трябва да използвате само вода със стайна температура.
В горещото лято вероятно ще се наложи да поливате дипладенията един или два пъти дневно. През септември започнете да намаляте постепенно поливките, като следите да не започнат да й падат листата от недостатъчна влажност.
Внимание! Трябва да запомните, че дипладенията много зле реагира на варовик, затова винаги оставяйте водата, с която ще я поливате да престои поне 24 часа или я филтрирайте.
Влажност на въздуха
Растението се нуждае от повишена влажност на въздуха през цялата година. Затова е добре да го напръсквате с пулверизатор с топла вода. Тази процедура е задължителна по време на бутанизацията и цъфтежа.
Подхранване
Когато отглеждате дипладенията не забравяйте своевременно да я подхранвате. За да са листата на дипладенията тъмнозелени и блестящи трябва да подхранвате цветето с торове, богати на азот.
Но веднага след като на храста, започнат да се появяват пъпки, а също и по време на цъфтежа трябва да започнете да подхранвате цветето с фосфорно-калиеви торове.
Добре е да използвате течни торове, като ги внасяте регулярно 1 път на седем дни, но не през цялата година, а от март до август. През зимата цветето не се нуждае от подхранване.
Почва и пресаждане
Дипладенията расте най-добре в рохкава, плодородна почва, която е умерено кисела. Добре е в почвата да добавите пясък, дребен перлит или керамзит. По този начин тя ще стане по-рохкава и корените ще могат да получават достатъчно кислород.
Пресаждането се прави в краен случай и то тогава, когато саксията стане тясна за растението. За да установите дали това е така, разгледайте дренажните дупки на саксията, ако от тях се подават корени, то значи задължително трябва да пресадите дипладенията.
Когато растението стане възрастно, по-добре е да не го пресаждате, само подменяйте горния слой почва на саксията с нов.
Резитба
Дипладенията е бързорастяща и затова се нуждае от регулярна резитба. Ако не подрязвате растението с бързия му темп на растеж скоро в домовете си ще имате истинска джунгла.
Затова през есента, в края на вегетационния период, дипладенията задължително трябва да бъде подрязана. Ако направите резитбата в този период добре, то растението ще понесе спокойно зимата.
Зимуване
Периодът на покой при дипладенията започва през късната есен и завършва в началото на пролетта. През този период тя трябва да бъде в хладна стая с температура не по ниска от 12 градуса и не по-висока от 16 градуса.
След като през есента дипладенията бъде добре подрязана, трябва да се намалят рязко и поливките. През периода на покой цветето трябва да бъде поливано едва когато изминат три дена след пълното изсъхване на почвата.
През пролетта, когато дипладенията започне да се събужда, я върнете на обичайното ѝ място и започнете по-често да я поливате, а също и да я подхранвате.
Възможни проблеми
При неправилна грижа или при отглеждането на дипладенията при неподходящи условия се появяват проблеми в развитието ѝ.
Те могат да бъдат :
- Пожълтели листа – Ако листата на цветето пожълтеят при топло време, то това означава, че влажността на въздуха в стаята е много ниска. Ако пожълтяването се появи през зимата, то най-вероятно е свързано с това, че в стаята е прекалено хладно. Но, пожълтелите листа могат да са и в резултат на вредители или болести.
- Опадване на листата – В този случай листата пожълтяват и след това опадват. Вероятна причина може да е ниската температура в стаята или неправилното поливане. Може на цветето да не му достига вода или обратно тя да се задържа в почвата и да не се дренира добре.
Каквито и проблеми да срещнете при отглеждането на Вашата дипладения, винаги може да потърсите за съвет нашите агрономи. Те ще ви дадат насоки как да действате, а ако се налага ще ви препоръчат подходящи препарати за третиране на растението.